زیست شناسی تنگستان
علمی - آموزشی 
پيوندهای روزانه

 

سوالات فصل۶و۷زیست شناسی وآزمایشگاه ۲

 

   


موضوعات مرتبط: سؤالات چهارگزینه ای زیست شناسی وآزمایشگاه2
ادامه مطلب
[ چهارشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۸۷ ] [ 0:50 ] [ عباس قاسمی ]

 

سوالات فصل پنجم زیست شناسی وآزمایشگاه ۲

 

                    

 


موضوعات مرتبط: سؤالات چهارگزینه ای زیست شناسی وآزمایشگاه2
ادامه مطلب
[ چهارشنبه چهارم اردیبهشت ۱۳۸۷ ] [ 0:45 ] [ عباس قاسمی ]

 

خلیج همیشه فارس

پس از بسته شدن راه تجارت بین شرق و غرب در دوره عثمانی، پرتغالی‌ها متوجه اهمیت این خلیج شدند، به طوری که سراسر قرن شانزدهم میلادی خلیج فارس را در تصرف خود داشتند اما پس از آن انگلستان توانست کشورهای رقیب را از آن خارج کند و در آغاز قرن نوزدهم بر آن تسلط یابد. با این حال، در سال‌های بعد نیز کشورهای حاشیه جنوبی آن به تدریج مستقل شدند و انگلستان پایگاه‌های خود را از دست داد.
در سالهای اخیر نامي جعلي به نام (خليج عرب) نیز در برخی منابع بطور محدود بکار رفته است. که البته این نام کاملا جعلی و دروغین است و نام خلیج فارس تا ابد فارس خواهد ماند. چرا كه شواهد و مدارك موجود حكايت از آن دارد كه خليج هميشه فارس متعلق به ايران بوده ، هست و همواره نيز خواهد بود و هر گونه تغيير به نام جعلي (خليج عرب) شديدا محكوم و بي اعتبار است .
به هر حال، چند وقتي است كه ?گوگل? كه يك سايت مهم و مطرح در سطح دنيا مي باشد در اقدامي مجعول نام خليج هميشه فارس (
PERSIAN GULF) را كه متعلق به ايران و ايرانيان است ، با نام ساختگي و جعلي خليج عرب (ARABIAN GULF) روي نقشه هاي جغرافيايي جهاني خود يا بعبارتي گيتي نگاره ماهواره اي موسوم به (گوگل ارت) تغيير داده است .
كه اين حركت از سوي اعراب منطقه طرح ريزي و به ?گوگل? تحميل گرديده است و موجب گرديده كه تاريخ واقعي ما مورد اتهام قرار گرفته و باعث تقويت ادعاهاي پوچ و بي اساس كشورهاي عربي منطقه در اين رابطه شود .
لذا با توجه به موارد ياد شده و پي گيري هاي انجام شده توسط بسياري از ايرانيان وطن دوست با امضا طومار اينترنتي به مقابله بر خاسته اند و سايت گوگل در اين رابطه اقدام به نظر سنجي نموده و ميتوان گفت به نوعي راه را براي اعتراض ما ايراني ها باز گذاشته است ! مشروط بر اين كه آمار اين اعتراض در حد يك ميليون نفر برسد تا گوگل از تصميم خود برگردد .
بله تنها يك ميليون رأي لازم است تا گوگل بار ديگر نام خليج فارس را به جايگاه اصلي آن بازگرداند .

از شما کاربران محترم درخواست مي شود چنانچه داراي سايت يا وبلاگ در اينترنت مي باشيد اين پيام را حتما در پايگاه اينترنتي خود درج كنيد و در غير اينصورت اين ايميل را براي دوستانتان و هر ايراني وطن پرستي كه مي شناسيد ارسال (Forward) كنيد و به همه اعلام كنيد كه به آدرس لينك زير رفته و اعتراض خود را نسبت به اين اقدام اعلام كنند

http://www.petition online.com/ sos02082/ petition- sign.html

اعتراض به اين عمل کار خيلي دشواري هم نيست، فقط لازم است پس از ورود به لينك و باز شدن فرم اعتراض ، در قسمت اول فرم نام و در قسمت دوم ايميل خود را وارد كنيد و اگر تمايل داريد كه اعتراض شما مشاهده شود در قسمت سوم، تنها يك جمله هم در رابطه با اعتراض خود بنويسيد

PERSIAN GULF IS AND WILL BE PERSIAN GULF FOR EVER AND EVER

PLEASE CHANGE ARABIAN GULF TO PERSIAN GULF IMMEDIATLY

PERSIAN GULF IS ALWAYS REMAIN PERSIAN GULF

ONLY PERSIAN GULF

نگذاريم گوگل نام خليج فارس را از گيتي نگاره ماهواره اي خود براي هميشه محو كند!

براي زدودن نام خليج عرب و برگرداندن نام خليج فارس به گيتي نگاره ماهواره اي و آنلاين گوگل نياز به یک ميليون امضاء داريم

همچون يک ايراني غيرتمند خواهشمندم روي لينک زير کليک کرده و براي زدودن نام خليج عربي از جايگاه اصلي خليج هميشه فارس آنرا امضاء نمایید

http://www.petition online.com/ sos02082/ petition- sign.html

[ سه شنبه بیست و هفتم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 1:22 ] [ عباس قاسمی ]
 

با عضویت در خبر نامه از به روز شدن وبلاگ با خبر شوید

[ دوشنبه نوزدهم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 23:35 ] [ عباس قاسمی ]

    اثرات و عوارض اکستازی

     موادی در مغز به نام سروتوتین وجود دارد. با مصرف اکس مواد مذکور در سیستم اعصاب و مغز آزاد شده باعث تحریک سیستم مغز می شود و سیستم مغز را در دراز مدت مختل می کند. سلول های مغزی و اعصاب در بدن از جمله سلول هایی هستند که در صورت صدمه و تخریب بر خلاف سلول های پوست ، کبد، استخوان و ... مجدداً بازسازی نمی شوند.

     اثراتی که معمولاً فروشندان این مواد  ذکر می کنند به شرح ذیل است:

 1- افزایش احساس خوب بودن      

  2- ایجاد انرژی زیاد در فرد به دور از هرگونه خستگی

3- احساس تمایل و تعلق به دیگران

 4- دست و دلبازی

 5- احساس تجربیات و حالات بی پروا و توهم گسسته

6- عدم تشخیص فاصله ها و ارتفاع که بعضاً موجب سقوط فردمی گردد.  عوارض حاد و مضر اکستازی عبارتند از :

 1- اختلالات بینایی 2- کاهش اشتها 3- حرکات غیر طبیعی چشم 4- توهمات بینایی 5- گشاد شدن مردمک این افراد ( با وجود کم بودن نور مجبور به استفاده از عینک های آفتابی در شب هستند که علت آن تحریک پذیر شدن به نور حتی ضعیف می باشد.) 6- تغییر در تعادل دمای بدن 7- قفل شدن فک( افراد مصرف کننده مجبور به مصرف آدامس هستند) 8- تمایل شدید برای مصرف آب 9- لرزیدن، عصبی شدن و عدم تمایل برای استراحت 10- تمایل شدید ( روانی) برای مصرف مجدد این ماده پس از افت تاثیر اولیه اثرات منفی شدیدی که پزشکان در معاینات بالینی از مصرف کنندگان این ماده مشاهده کرده اند عبارت است از :

 1- عوارض شدید و غیرقابل برگشت در مغز به خصوص مناطق مربوط به حافظه و تمرکز 2- اختلال خواب ، کابوس های شبانه ، حملات ناگهانی اضطراب 3- انقباض شدید فک و پارگی زبان در اثر فک زدن ( باز و بسته شدن شدید فک) 4- افزایش دمای بدن 5- تهوع و استفراغ 6- سردرد، سرگیجه و تشنج 7- افت شدید خلق در روزهای پس از مصرف اثرات مزمن 8- آسیب کبدی 9- صدمه به اعصاب مغزی 10- بزرگ شدن پستان در مردان


موضوعات مرتبط: مواد مخدر
ادامه مطلب
[ شنبه هفدهم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 23:30 ] [ عباس قاسمی ]

 

تقسیم میتوز

میتوز

 

پمپ پروتون


موضوعات مرتبط: انیمیشن
[ یکشنبه یازدهم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 20:26 ] [ عباس قاسمی ]
 

آیا دو قلوهای همسان اثر انگشت یکسانی دارند؟

با يك آزمايش  استاندارد نمى توان DNA دی ان ای دوقلوى همسان را از هم تشخيص داد. ولى هر متخصص پزشكى قانونى مى تواند به شما بگويد كه حداقل يك راه براى افتراق آنها از يكديگر وجود دارد. دوقلوهاى همسان اثر انگشت يكسان ندارند.اثر انگشت فرد هم درست مثل ظاهر فيزيكى و شخصيت افراد تابع  و عوامل محيطى متنوع است. ژنتيك، طرح كلى اثر انگشت را معلوم مى كند كه توسط منحنى ها، حلقه ها و پيچ ها مشخص مى شود. اثر انگشت هر فردى مى تواند فقط يكى از اين طرح ها يا تركيبى از آنها را داشته باشد.وقتى كه جنين در حال رشد است، برجستگى اين طرح ها توسط عوامل مختلفى تحت تاثير قرار مى گيرد مثلا رشد استخواني، فشار داخل رحم و تماس با مايع آمنيوتيك.
گرى جونز متخصص سابق انگشت نگارى اف بی ای مى گويد: اين مساله باعث به وجود آمدن برجستگى هاى منحصر به فرد در انگشت هر فرد مى شود. دوقلوهاى همسان اغلب طرح اثر انگشت يكسان دارند، ولى هرگز دقيقا مشابه نخواهند بود. جونز مى گويد: وجود اثر انگشت يكسان در دو شخص متفاوت غيرممكن است.تحقيق در مورد اثر انگشت قدمتى
۱۰۰ ساله دارد و در تمام اين مدت حتى دو نفر پيدا نشده اند كه اثر انگشت مشابهى داشته باشند. تمام نقوش موجود در انگشت، كف دست و پا از ۵ ماهگى جنين كاملا شكل مى گيرد و در تمام طول زندگى به همان شكل باقى مى مانند و حتى تمام بيمارى ها و جراحات را تحمل مى كنند.جان ديلينگر گانگستر معروف، سعى كرد چهره خود را تغيير داده و اثر انگشت خود را با اسيد تغيير دهد تا شناسايى نشود، ولى بعد از مرگش متخصصان باقيمانده هاى اندكى از اثر انگشت واقعى وى را يافته و به راحتى او را شناسايى كردند!

 


موضوعات مرتبط: علوم زیستی سال اول
[ یکشنبه یازدهم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 7:24 ] [ عباس قاسمی ]
میلاد نور مبارک

ولادت باسعادت  خیر المرسلین ، پیامبر صلح و رحمت

حضرت محمد صلوات الله علیه وآله بر تمامی مسلمانان جهان

مبارک باد

 

[ دوشنبه پنجم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 23:0 ] [ عباس قاسمی ]

"بهار" بهترين بهانه براي آغاز و "آغاز" بهترين بهانه براي زيستن است

سلامت... سعادت... سيادت... سرور... سروري... سبزي و سر زندگي... هفت سين سفره زندگيتان باد

سال نو مبارک

 

برخيز که باد صبح نوروز

در باغچه اي کند گل افشان

خاموشي بلبلان مشتاق

در موسم گل ندارد امکان


نوروز 1387 که  با پرتو خورشید نبوی همراه شده را به تمامی ملت ایران تبریک می گویم

[ پنجشنبه یکم فروردین ۱۳۸۷ ] [ 0:28 ] [ عباس قاسمی ]

 

سوالات فصل ۶ زیست شناسی وآزمایشگاه ۱


موضوعات مرتبط: سؤالات چهارگزینه ای زیست شناسی وآزمایشگاه1
[ یکشنبه بیست و ششم اسفند ۱۳۸۶ ] [ 23:39 ] [ عباس قاسمی ]
[ شنبه بیست و پنجم اسفند ۱۳۸۶ ] [ 23:54 ] [ عباس قاسمی ]

اکستازی

    یک داروی روان‌گردان مصنوعی با دو خاصیت تحریکی شبه آمفتامین و توهم‌زای شبه LSD است. نام های خیابانی این ماده XTC قرص شادی ، عشق و آتش فرشته می‌باشند. فرمول شیمیایی آن متیلن ‌دی‌اکسی ‌متامفتامین یا بطور مخفف MDMA است. این ماده برای سیستم عصبی سمی بوده و در دوزهای بالا قادر است درجه حرارت بدن را خیلی سریع افزایش دهد که منجر به تخریب عضلات ، کلیه و سیستم قلبی عروقی خواهد شد.

    تولد اکستازی

    اولین بار این مواد در سال 1914 توسط کشور آلمان ساخته ‌شد و به عنوان کم کردن اشتها در جنگ جهانی دوم بر روی سربازان مورد امتحان قرار گرفت. در سال 1985 در کشور هلند به عنوان ضد‌‌ افسردگی استفاده گردید. همچنین ماده‌ای دیگر به عنوان توان‌زا به آن افزوده شده و با نام ایکس‌ستیو وارد خاورمیانه و ایران گردید بعد به دلیل اینکه بازار خوبی پیدا نکرد، روان گردان نامگذاری شد ولی باز هم در بین جوانان بازاری پیدا نکرد در نتیجه برای اینکه جوانان هم به این سمت کشیده شوند ، نام شادی آور یا شادی بخش بدان نهادند.  


موضوعات مرتبط: مواد مخدر
ادامه مطلب
[ سه شنبه بیست و یکم اسفند ۱۳۸۶ ] [ 23:28 ] [ عباس قاسمی ]
 

رحلت پیامبر بزرگ اسلام حضرت محمد (ص) وشهادت امام حسن مجتبی(ع) وامام رضا (ع) 

را به همه شیعیان جهان تسلیت می گوئیم

[ جمعه هفدهم اسفند ۱۳۸۶ ] [ 21:53 ] [ عباس قاسمی ]
[ سه شنبه چهاردهم اسفند ۱۳۸۶ ] [ 23:40 ] [ عباس قاسمی ]

موادمخدر قسمت دوم

    تاثیر این مواد روی انسان از بعدی دیگر

    روان گردان ها بخاطر آسیب رساندن به مراکز انرژی بخاطر افزایش ناگهانی و بی هنگام انرژی موجب لطمات جبران ناپذیری در این مراکز شده و موجب می شود که سیکل چرخش انرژی پس از اولین مصرف دچار بی نظمی گردد این تغییر می تواند در ایجاد بیماری های روانی همچون چند شخصیتی شدن و توهم بسیار موثر بوده و از سویی شخص را مستعد دیوانگی سلولها در تکثیر که همان سرطان است بکند .

    از سویی این مواد علاوه بر تاثیرشان بر روان بخاطر تحریک غدد درون ریز و نیز سموم حامل و حاصل از عملکردشان بر خون ، برروی جسم فرد مصرف کننده تاثیرات وحشتناکی می گذارد .

  تجربه ها و تاثیر آنها بر الگوهای تقاضا های بعد از مصرف

   کسانی که تجربه استفاده از روان گردان ها را دارند اغلب بعد از چند بار مصرف ؛  انرژی حاصل از شوک مصرف را ، بر روی مراکز خاصی از انرژی متمرکز نموده و سعی در استفاده از آن در جهت روشن بینی و یا افزایش قدرت تخیل و رویا بینی و شادی و لذت و یا  ... می کنند . در میان مواد روان گردان مصرفی ، موادی همچون شیشه بخاطر تحریک نمودن مراکز انرژی خاصی در بدن لذت و رضایت مندی خاصی را در فرد ایجاد می کند که ترک ان برای هر فردی قابل انجام نیست لذا شیشه از جمله روان گردان های بسیار خطرناک در حال حاضر است که تنها راه ترک مطمئن آن عدم تجربه کردن برای حتی یک بار آن است .

    مواد روان گردان ( یا به اصطلاح رایج شده ، شادی آور) تاثیر مستقیم بر روی سلول های مغز دارند. بدین صورت که باعث افزایش حجم سلول های مغزی می‌شوند. سلول های مغزی که هر کدام فایلی از اطلاعات گوناگون هستند، در اثر افزاش حجم به هم نزدیک و نزدیک تر شده و باهم تماس پیدا می‌کنند. در نتیجه این رویداد ، اطلاعات هرکدام از این سلول ها با اطلاعات سلو ل های دیگر ادغام شده و موجب بروز مشکل ادراکی برای شخص مصرف کننده می گردد.

      در پست بعدی در رابطه با اکستازی مطالبی ارائه می گردد


موضوعات مرتبط: مواد مخدر
[ پنجشنبه نهم اسفند ۱۳۸۶ ] [ 21:49 ] [ عباس قاسمی ]
 

قال الصادق علیه السلام :

 آسمان چهل روز بر حسین ( ع) خون گریه کرد

  

اربعین سید وسالار شهیدان آقا ابا عبدالله الحسین ( ع )  را به همه مسلمان جهان تسلیت می گوئیم

[ پنجشنبه نهم اسفند ۱۳۸۶ ] [ 0:31 ] [ عباس قاسمی ]

طرز تهیه معرفها ورنگهای آزمایشگاهی

 

معرف ها
 1-  بندیکت :  (معرف گلوکز)

طرز تهیه:

173گرم نیترات سدیم-100گرم کربنات سدیم بی آب را به کمک حرارت در 800میلی لیتر آب حل کنید و در صورت لزوم از صافی بگذرانید سپس حجم را به 850میلی لیتر برسانید.3/17گرم سولفات مس را در 100 میلی لیتر آب جداگانه حل کنید سپس آن رادر حالی که مرتباٌهم می زنید در محلول اول بریزید.وسپس حجم را به یک لیتر برسانید.

2- لوگل :

طرز تهیه:

3گرم بلورید- 6 گرم یدید پتاسیم (یدور پتاسیم(

یدیدپتاسیم را در 200 میلی لیتر آب مقطر حل کرده بلورهای ید را به آن بیفزایید وآنگاه به کمک آب مقطر حجم را به یک لیتر برسانید لازم است محلول مزبور 24 ساعت قبل از به کار بردن تهیه شود.

3- فهلینگ: (معرف هیدارتهای کربن)

طرز تهیه:

محلول A:6/34گرم سولفات مس متبلور را در آب مقطر حل کرده حجم را به 500 میلی لیتر برسانید(اگر محلول کدر بود،یکی دو قطره اسید سولفوریک غلیظ روی آن بریزید.)برای تسهیل حل شدن کمی محلول را گرم کنید.

محلول B:77گرم سود+175گرم تارترات سدیم پتاسیم (نمک راشل) را در 500میلی لیتر آب مقطر حل کنید این دو محلول باید جدا از هم ذخیره شوند وبه هنگام استفاده شدن به حجم های مساوی با هم مخلوط شوند.

4- معرف بیوره (معرف پروتئین)

طرز تهیه:

به یک لیتر محلول سود 10درصد 25 میلی لیتر محلول سولفات مس 3 درصد بیفزائید.(3 گرم سولفات مس را به100 میلی لیتر آب اضافه کنید محلول 3 درصد ساخته خواهد شد)این محلول در صورت ماندن خراب   می شود پس باید تازه تهیه شود.

۵- معرف برم تیمول بلو:

طرز تهیه:

0/5گرم برم تیمول بلو را در 500 میلی لیتر آب حل کنید سپس یک قطره آمونیاک به آن بیفزایید تا رنگش آبی تیره شود (محلول ذخیره است)برای ساختن محلول 20 قطره در یک لوله آزمایش کافی است.

 

رنگ ها

1- محلول کارمن زاجی(رنگامیزی بافت های سلولزی )  

طرز تهیه

1گرم پودر کارمن را با 4 گرم زاج آمونیاکی مخلوط ودر 100 سی سی آب مقطر حل می کنیم محلول را 20 دقیقه جوشانده ومدت 12 ساعت آن را بی حرکت می گذاریم ،سپس صاف نموده ومورد استفاده قرار می دهیم در صورتی که به مقدار زیاد از این محلول تهیه شود یا بخواهیم مدتی آن را نگه داریم برای جلوگیری از کپک زدگی چند بلور فنیک اسید را در لوله ی آزمایش ریخته ودر حرارت ذوب نموده سپس به محلول رنگی مزبور اضافه می کنیم.

2-  بلو دو متیلن:( رنگامیزی بافت های چوبی )

طرز تهیه:

محلول ذخیره 48/1گرم ماده ی خشک را به 100 میلی لیتر الکل ایزوپروپیل اضافه کنید محلول کار ،محلول ذخیره را باید به نسبت 1 به 10 رقیق کرد(10میلی لیتر محلول با 90 میلی لیتر آب مقطر)

3- کریستال ویوله

طرز تهیه:

 

14 گرم کریستال ویوله را در 100 میلی لیتر الکل ایزو پروپیل 95 درصد حل کنید ومحلول را 2روز به حال خود بگذارید،سپس محلول را صاف کنید. این محلول ذخیره است .برای استفاده ، محلول را تا 10 برابر با آب رقیق کنید.

 

4- استو کارمن:

طرز تهیه:

45 میلی لیتر اسید استیک – 1 گرم کارمن – 55 میلی لیتر آب مقطر

روش : کارمن را با استیک اسید مخلوط کنید وآب بیفزایید مخلوط را تا درجه ی جوش برسانید سپس سرد وصاف کنید

5- گیمسا:

پودر گیمسا شامل سه رنگ ائوزین (اسیدی ) - آزور و بلودومتیلن ( قلیایی ) است .

طرز تهیه:

3 گرم پودر گیسما را در 350 سی سی تا 375 سی سی متانول کا ملاً حل کنید سپس 150 سی سی گلسیرین به آن اضافه کنید وبه مدت 12 ساعت در حرارت 37 درجه قرار دهید.

تثبیت کننده ها

فرمالین 5 درصد

طرز تهیه:

فرمالدهید تجارتی معمولاً 40درصد است لذا برای تهیه ی محلول فرمالین 5 درصد ،5 قسمت از فرمالدهید تجارتی را با 35 قسمت آب مقطر مخلوط کنید .

 

 


موضوعات مرتبط: معرف های آزمایشگاهی
[ چهارشنبه یکم اسفند ۱۳۸۶ ] [ 0:44 ] [ عباس قاسمی ]

ازاین هفته در هر پست مطلبی را در رابطه با مواد مخدر جهت اطلاع وآشنایی جوانان عزیز با این بلای خانمان سوز قرار می دهم . امید وارم که مقبول افتد .

مواد مخدر

 طبقه بندی مواداعتیاد آور

·  مواد توهم‌زا

·  شیره گیاه شاهدانه

·  سستی‌زاها (مسکن‌ها – خواب‌آورها)

·  آرام‌بخش‌ها

·  چسب و مواد فرار (مواد استنشاقی)

·  محرک‌ها

·  الکل، توتون و قهوه (مخدرهای غیر محسوس)

انواع مواداعتیاد آور

·  تریاک

·  مورفین

·  هروئین

·  متادون

·  ماری جوانا

·  حشیش

·  کوکایین و کراک

·  شیشه (کریستال)

·  ال.اس.دی

·  برومو ۵٫۲ دی متوکسی فنتیلامین

·  اکستازی (MDMA)    

 مواد روان گردان

    کلمه روان گردان  برای موادی که استعمال آن موجب دگرگونی مستقیم در سیستم روانی فرد می شود به کار  می رود.

    محرک هایی همچون روان گردان ها قادرند که انرژی را که به صورت طبیعی در بدن دارای گردش آرام و تعریف شده ای است بصورت مقطعی و بسیار سریع دارای اختلال نموده و شخص را دچار تحریکاتی در مراکز انرژی و سیستم های غدد درون ریز کنند . فرد مصرف کننده با تحریک سیستم انرژی ، حجم عظیمی از انرژی را در ستون فقرات خود از کف انتهایی تا فرق سر به حرکت درآورده و گاه با حرکت سر ( هد زدن ) همچون دراویش به بالاتر رفتن انرژی و متمرکز شدن در مغز خود برای استفاده خاص خصوصا در جهت تخیل و توهم کمک می کند . استفاده از موسیقی های دارای ضرب آهنگ های متناسب با سرعت موج های سینوسی و پالس های تحریکی انرژی می تواند در بالاتر رفتن سطوح انرژی موثر شود .

    مصرف روان گردان ها  موجب می شود تا فرد ؛ احساسی همچون احساس افراد روحی که تجربه های رویا دیدن در بیداری دارند را بصورت کاملا مصنوعی تجربه کند . در نهایت سطوح انرژی با گذشت زمان و عدم تحمل مغز و قلب مجبور به بازگشت به سطح قبلی بوده که در بعضی از مواد همچون اکستازی مصرف آب در دفع سموم و مواد محرک بصورت عرق و ادرار کمک بسیاری می کند تا فرد بتواند به صورت غیر مستقیم انرژی را مهار کند .

 

ادامه دارد

 


موضوعات مرتبط: مواد مخدر
[ سه شنبه سی ام بهمن ۱۳۸۶ ] [ 0:54 ] [ عباس قاسمی ]

 

سؤالات چهار گزینه ای فصل ۵ زیست شناسی وآزمایشگاه ۱

 


موضوعات مرتبط: سؤالات چهارگزینه ای زیست شناسی وآزمایشگاه1
[ چهارشنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۶ ] [ 23:58 ] [ عباس قاسمی ]

سؤالات فصل 4 زیست شناسی وآزمایشگاه 1

  


موضوعات مرتبط: سؤالات زیست شناسی وآزمایشگاه 1
ادامه مطلب
[ چهارشنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۶ ] [ 23:49 ] [ عباس قاسمی ]

مسابقه آزمايشگاهي زيست شناسي  دبيرستان هاي شهرستان تنگستان

بهمن ماه 1386

سؤالات تئوری

 

1-  در كدام جانور زير پرده ديافراگم وجود ندارد؟

1) كبوتر        2) موش       3)  خرگوش          4) كانگورو

2- در سرخرگ‌هاي وابران كليه  و سرخرگ ششي به ترتيب چه خوني جريان دارد؟

1) تيره - روشن      2) روشن - روشن          

3) تيره – تيره         4) روشن – تيره

3-  به دهلیز چپ وراست به ترتیب چند سیاهرگ وارد می شود ؟ (اعداد را از راست به چپ بخوانید )

  1) 2-2        2) 3- 4      3)4- 3      4) 4-2

4- باز و بسته شدن روزنه‌ها به  ترتيب بر اساس كدام  فرآيند در سلول‌هاي نگهبان روزنه اتفاق مي‌افتد؟

  1) پلاسموليز- تورژسانس             2) تورژسانس- پلاسموليز          

  3)  تورژسانس – تورژسانس كم    4) تورژسانس زياد - پلاسموليز   

5-  اگر در چرخه ضربان قلب فقط زمان انقباض بطن‌ها به 5/0 ثانيه تغيير يابد تعداد ضربان قلب در هر ثانيه را محاسبه كنيد.

 1) 1       2) 2         3) 60       4) 75

6 – اگر روی بشره تره آب نمک اضافه کنیم کدام تغییر مشاهده می شود ؟

  1) تغیری ایجاد نمی شود              

  2) روزنه ها باز می شوند     

  3) روزنه ها بسته می شوند   

  4) کلروپلاست های سلول های نگهبان بهتر مشاهده می شوند

7- سلولهاي همراه و كلرانشيم به‌ترتيب به كدام بافت‌هاي گياهي تعلق دارند؟

     1) پارانشيم – پارانشيم            2) كلانشيم - پارانشيم          

     3) آبكش - كلانشيم                4) كلانشيم – كلانشيم

8-  در انسان به یک شش چند سرخرگ واردوچند  سیاهرگ خارج می شود ؟ ( از راست به چپ )

    1) 2-2       2) 1- 2      3) 2-1           4) 2-4

9- هنگام انقباض بطن ها کدام دریچه فشار بیشتری را تحمل می کند ؟

   1) دولختی       2) سه لختی   3) سینی آئورتی    4) سینی ششی

10-  در برش عرضي برگ شمعداني چگونه مي‌توان اپيدرم فوقاني و تحتاني را از يكديگر تشخيص داد؟

1) از روي شكل سلول‌هاي اپيدرم                   

 2) از روي تعداد سلول‌هاي اپيدرم

3) از روي تجمع كلروپلاست‌ها                     

 4) از روي تعداد سلول‌هاي نگهبان روزنه

11- مغز میانی شامل ............. در جلو و............. در پشت می باشد

  1) برجستگی های چهار گانه -  پایک های مغزی              

  2) پایک های مغزی- برجستگی های چهار گانه

  3) برجستگی های چهار گانه- پل مغزی                  

 4) پل مغزی -  پایک های مغزی

 12- براي مشاهده همزمان بافت پارانشيم وكلانشيم ، كدام را پيشنهاد مي كنيد؟

   1)مشاهده برش عرضي ساقه نعناع                        

  2) مشاهده برش عرضي ساقه گياهان مسن

   3)مشاهده برش طولي گياهان دولپه                  

  4) مشاهده برش طولی ساقه گياهان مسن

13-   رگی که خون از قلب ماهی خارج می کند ، کدام است ؟

   1) سرخرگ باخون روشن               2) سرخرگ با خون تیره

   3) سیاهرگ باخون روشن              4) سیاهرگ با خون تیره

14- وضعیت غضروف های نا ی چگونه است ؟

    1)حلقه کامل 2) بیضی کامل  3)یک  نیم حلقه 4) دو نیم حلقه

15-  بافت اصلی سازنده کدام ، تفاوت  اساسی باسایرین دارد ؟

   1) کاردیا     2) دریچه میترال   3) میوکارد        4)گره پیشاهنگ

16-  بافت‌هاي شفاف چشم از داخل به خارج با كدام لايه‌هاي اصلي چشم در ارتباط مي باشند؟

1) صلبيه– مشيميه            

 2) صلبيه- شبكيه         

 3) مشيميه – صلبيه           

 4) مشيميه- شبكيه

17- آندوکارد قلب ، چه نوع بافتی است ؟

1) ماهیچه قلبی                

2) سنگفرشی یک لایه   

3 ) سنگفرشی چند لایه    

4) پیوندی

18-  به ترتيب كدام جاندار يك طناب عصبي پشتي و كداميك طناب عصبي شكمي است؟

     1) لاك پشت – پروانه   

     2) ملخ – لاك پشت  

     3) پلاناريا – ملخ    

     4) مار-  وزغ

19-  اندازه واقعي يك نمونه 90 ميكرون است، كدام گزينه در مورد آن صادق است؟

1) با چشم  غيرمسلح  قابل مشاهده است.       

2) با بزرگ‌نمايي 40  ميكروسكوپ  قابل مشاهده است.         

3)  با بزرگ‌نمايي40ميكروسكوپ غيرقابل مشاهده، اما با بزرگ‌نمايي 100 قابل        مشاهده است.

4) با بزرگ‌نمايي كمتر از 1000  ميكروسكوپ  قابل مشاهده نمي باشد. 

 20-  وضعیت قرار گرفتن آئورت و مری نسبت به یکدیگر ، درناحیه پشت قلب چگونه       می باشد ؟

   1) مری درطرف راست – آئورت در طرف چپ            

   2) مری درطرف چپ -  آئورت در طرف راست   

   3) مری به سمت جلو – آئورت به سمت پشت        

   4) مری به سمت پشت – آئورت به سمت جلو

  

مسابقه آزمايشگاهي زيست شناسي  دبيرستان هاي شهرستان تنگستان

بهمن ماه 1386

      سؤالات مرحله ايستگاهي    

                               

      زمان : ۲0دقيقه                              امتياز : ۲۰                                                                

ايستگاه 1- اسلايد ميكروسكوپي :

       الف ) کدام بافت اصلی است ؟                                   

         ب) نام سلول هاي مشاهده شده را بنويسيد .

ايستگاه 2- مقطع ميكروسكوپي :

      الف ) چه اندامي است ؟

       ب) دراين نمونه چه بافت هايي مشاهده مي شود؟

ايستگاه 3- اسلايد ميكروسكوپي :

      الف ) چه بافتي است؟

        ب) چه ويژگي هايي در اين نمونه مشاهده مي كنيد ؟

ايستگاه 4- قلب :   بخش هاي مشخص شده را نام گذاري كنيد .

1)                                                         2)            

ايستگاه5- مغز : بخش هاي مشخص شده را نام گذاري كنيد .

1)                                                   2)

ايستگاه6- بخش هاي مشخص شده در مولاژ نيم تنه را نام گذاري كنيد .

1)                                                         2)                    

ايستگاه 7- كليه : بخش هاي مشخص شده را نام گذاري كنيد .

1)                                                         2)

ايستگاه 8- نام ابزار هاي مشخص شده را بنويسيد .

      1)                       2)                     3)                     4)

ايستگاه9- چشم :   بخش هاي مشخص شده را نام گذاري كنيد .

     1)                        2)                      

ایستگاه 10-  گیاهی راکه مشاهده می کنید ، تک لپه است یا دولپه ؟ باذکر دلیل

1)   تک لپه یا دولپه :

2)   دلیل :

  

 

مسابقه آزمايشگاهي زيست شناسي  دبيرستان هاي شهرستان تنگستان

بهمن ماه 1386

سؤالات آزمون عملي

   زمان : 30دقيقه                              امتياز : 30

 

 

1- مشاهده بافت ماهیچه مخطط:

الف)یک نمونه مناسب از بافت ماهیچه ای  تهیه کنید.

ب) نمونه را با بزرگنمايي 400× مشاهده كنيد

ج) ازنمونه مشاهده شده شکلی ترسیم نموده وبخش های مختلف را نام گذاری کنید

 

2- برش طولی ساقه:

   الف ) يك اسلايد تهيه كنيد .

    ب) نمونه را با بزرگنمايي 200× مشاهده كنيد .

     ج) بافت های مشاهده شده را به ترتیب ازخارج به داخل بنویسید

  

مسابقه آزمايشگاهي زيست شناسي  دبيرستان هاي شهرستان تنگستان

بهمن ماه 1386

سؤالات مرحله طراحي وخلاقيت

 زمان :20دقيقه       امتياز : 30 امتياز

 

1- آزمايشي طراحي كنيد كه  اثر رنین را نشان دهد .

 

الف ) ابزار ومواد لازم

ب) شرح آزمايش

ج ) نتيجه گيري

2- آزمايشي طراحي كنيد كه نشان دهددرفتوسنتز   CO2مصرف می شود

الف ) ابزار ومواد لازم

ب) شرح آزمايش

ج ) نتيجه گيري

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: سؤالات آزمایشگاه زیست شناسی
[ شنبه ششم بهمن ۱۳۸۶ ] [ 20:4 ] [ عباس قاسمی ]

 

نتایج مسابقه آزمایشگاه زیست شناسی شهرستان تنگستان

 

ردیف

نام ونام خانوادگی

دبیرستان

رتبه

1

فاطمه فیروزی

حضرت زینب (س)

اول

2

زهرا کرمی

حضرت زینب (س)

دوم

3

نسرین مصری

حضرت زینب (س)

سوم

4

فاطمه عباسی سملی

حجاب

چهارم

5

ماهرخ قایدی

سمیه

پنجم

6

الهام پویان

حجاب

ششم

7

فاطمه جمالی

سمیه

هفتم

8

سعید حیدری

امیر کبیر

هشتم

9

علیرضابهادری

امیر کبیر

نهم

10

حمیدزنگویی

امیر کبیر

دهم

 


موضوعات مرتبط: سؤالات آزمایشگاه زیست شناسی
[ شنبه ششم بهمن ۱۳۸۶ ] [ 19:15 ] [ عباس قاسمی ]

اندر آنجا که باطل امیر است

اندرآنجا که حق سر به زیر است

اندر آنجا که دین ومروت

پایمال وزبون واسیر است

راستی زندگی ناگوار است

مرگ بالاترین افتخار است

 

اِنّی لا اَرَی الموت الاالسعادة

 

فرارسیدن ایام سوگواری سرور وسالار شهیدان ابا عبدالله الحسین ( ع) را به همه شیعیان جهان تسلیت می گوئیم

 

[ جمعه بیست و یکم دی ۱۳۸۶ ] [ 14:53 ] [ عباس قاسمی ]

رديف

 

بارم

1

واژه هاي  زير را تعريف كنيد :

الف) اگزون      ب) وكتور      ج) ميكروسفر     د) انتخاب طبيعي    ه) كراسينگ آور

5/2

 2

درستي يا نادرستي عبارات زير را مشخص كنيد :

الف ) جايگاه پايان رونويسي , توالي خاصي در مولكول RNA است .

ب) محصول مستقيم اپران لك ماهيت غير پروتئيني دارد .

ج) پلازميد واجد ژن القا‌‌ء كننده تومور , براي انتقال ژن به سلول گياهي مناسب است .

د) بندپايان اولين جانداران پرسلولي ساكن خشكي هستند.

ه) لقاح تصادفي يكي از عوامل گوناگوني ژني است .

و) درون آميزي فراواني افراد خالص را افزايش مي دهد .

3

3

جاهاي خالي را با كلمات مناسب پر كنيد .

الف) رمز آغاز ترجمه 000000 ومربوط به اسيد آمينه 00000   مي باشد .

ب) در كلون كردن , سلول ها را به وسيله 0000000 با هم ادغام مي كنند .

ج) وجود پستانداران كيسه دار درقاره هاي استراليا وآمريكاي جنوبي دليلي بر000000000 مي باشد.

د) ساختارهايي كه نشان دهنده تغييرات جاندار در گذشته است0000000000 ناميده مي شود .

ه) شايستگي تكاملي پروانه هاي مقلد به 0000000000 آنها بستگي دارد .

5/1

4

واژه هاي سمت راست را به وسيله خط با واژه هاي مناسب سمت چپ ارتباط دهيد .

الف) نازايي دورگه                   A ) داروين

ب) آنزيم محدود كننده              B )  نخستين فتو سنتز كننده

ج) سيانو باكتر                       C ) رونويسي

د) انتخاب طبيعي                   D ) مهندسي ژنتيك

ه) RNA پليمراز                     E  ) جدايي خزانه ژني

و) افزايش شباهت افراد           F ) رانش ژن

5/1

5 

به سوالات زير فقط با "بلي" و" خير" پاسخ دهيد .

الف) آيا علت آلكاپتونوريا عدم وجود آنزيم تجزيه كننده اسيد هموجنتيسيك در ادرار مي باشد ؟

ب) آيا در الكتروفورز قطعات كوچكتر DNA به قطب مثبت نزديكترند ؟

ج) آيا حشرات موفق ترين بندپايان هستند ؟

د) آيا احتمال تشكيل فسيل در جنگل هاي مرتفع زياد است ؟

و ) آيا سد هاي جغرافيايي رانش ژن را كاهش مي دهد؟

 

5/1

6

هنگام سخته شدن پلي پپتيدي با 10 آمينو اسيد , به ترتيب چند tRNA لازم است وچند جابجايي صورت مي گيرد؟

5/0

7

دوتفاوت mRNA يوكاريوتي وپرو كاريوتي را بنويسيد .

5/0

8

منظور از غربال كردن در مهندسي ژنتيك چيست ؟ اين عمل چگونه انجام مي شود؟

5/0

9

چه ويژگي هايي امكان زندگي خزندگان در خشكي را فراهم ساخت ؟

75/0

10

شواهد مربوط به تغيير گونه را تيتر وار بنويسيد . ( 3مورد)

75/0

11

به نظر لامارك چه عاملي موجب تغيير گونه ها مي شود ؟

5/0

12

در يك جمعيت 10000 نفري فراواني افراد مبتلا به تالاسمي ماژور 0001/0 است مطلوب است :

الف) فراواني افراد هتروزيگوت

ب) تعداد افراد هتروزيگوت

1

13

در كدام نوع انتخاب طبيعي فنوتيپ هاي آستانه حذف مي شوند ؟ نتيجه اين انتخاب چيست ؟

5/0

[ سه شنبه هجدهم دی ۱۳۸۶ ] [ 1:21 ] [ عباس قاسمی ]

یک نمونه سؤال زیست شناسی وآزمایشگاه 1

1- شباهت وتفاوت استروئيد ها باتري گليسريدها را بنويسيد 

2- وظايف شبكه آندوپلاسمي زبر را بنويسيد .

3- آزمايشي در رابطه بااسمز در سلول جانوري طراحي كنيد .

4- دو تفاوت ساختماني بين ريشه وساقه را  بنويسيد .

 5- الف) پلي ساكاريد ذخيره اي در جانوران  وگياهان چه نام دارد ؟

       ب) يك پنتوز ويك هگزوز مهم را مثال بزنيد .  

6- هريك از اعمال زير توسط كدام اندامك انجام مي شود ؟

   الف ) نمو جنيني                               ب) ترشح پادتن    

7- چرا پاشيدن شكر بر توت فرنگي موجب خارج شدن عصاره آن مي شود ؟      

8- طرز قرار گرفتن دستجات آوندي در ساقه وريشه را باهم مقايسه كنيد .

9- منظور از  هيدروليزچيست ؟ يك مثال بزنيد .    

10- غشاي پايه وبافت پيوندي سست را با هم مقايسه كنيد .       

11- الف)سطح داخلي معده وسطح خارجي پوست را چه نوع بافتي مي پوشاند.

       ب) دو تفاوت ماهيچه صاف ومخطط را بنويسيد.    

12- وظيفه كلروپلاست وميتوكندري رابنويسيد .  

13- براي واكوئل مركزي دو وظيفه بنويسيد .

14- تفاوت انتشارتسهيل شده با انتقال فعال رابنويسيد .      

15- دو نوع بافت پارانشيم ودونوع بافت استحكامي رابنويسيد.                       

16- در كدام جاندار زير، گوارش فقط درون سلولي است ؟

    1) هيدر         2) كرم خاكي     3) اسفنج       4) ملخ

17- در ساختار پيكر كدام، بافت ديده نمي شود ؟

    1) اسپيروژير     2) هيدر          3) كرم كدو     4) ساقه سرخس        

18- كدام يك از اندامك هاي زير داراي آنزيم كاتالاز است ؟

    1) پراكسي زوم    2) ليزوزوم      3) ريبوزوم   4) جسم گلژي

19- كدام يك از سلول هاي زير نسبت به فشار اسمزي مقاوم ترند ؟

    1)‌ گلبول قرمز    2) آميب      3) باكتري     4) سلول هاي پوششي روده

20- كدام يك را نمي توان با ميكروسكوپ نوري مشاهده كرد؟

    1) باكتري         2) ميتوكندري    3) ريبوزوم   4) هسته   

                                   

 


موضوعات مرتبط: سؤالات زیست شناسی وآزمایشگاه 1
[ یکشنبه شانزدهم دی ۱۳۸۶ ] [ 22:24 ] [ عباس قاسمی ]

تقدیم به دانش آموزان پایه اول

 

باتوجه به فرا رسیدن امتحانات نوبت اول ،یک نمونه از سؤالات علوم زیستی

دیماه رادراین پست قرار میدهم  امید است که مورد قبول واقع شود

 

سوالات چهار گزینه ای

 

1- كدام دانشمند نظريه خلق الساعه را باطل اعلام كرد ؟

  الف) ردي    

   ب) فير خو       

    ج)ون هلمونت   

    د) شوان

 2-كدام مورد از وظايف غشاء سلولي است ؟                                                                          

    الف) استحكام سلول                                      

      ب)  شكل دادن به سلول                  

      ج ) شناسايي ملكول هاي اطراف                      

د) كنترل فعاليت هاي سلول

3-كدام سلول ديواره سلولي ندارد؟ 

    الف) باكتري    

      ب) قارچ       

      ج) جلبك            

      د) سلول جانوري     

    4-كدام اندامك در سلول هاي گياهي وجود ندارد؟

     الف) ديواره سلولي

       ب) كلرو پلاست

       ج) سانتريول

       د) ميتوكندري                      

     5- در گلبول هاي سفيد ترشح كننده شيره معده كدام اندامك  گسترش بيشتري دارد؟

    الف) واكوئل    

      ب) ليزوزوم   

      ج) دستگاه گلژي   

      د) ريبوزوم

6- آنزيم هاي تجزيه كننده مواد در كدام اندامك ذخيره مي شوند ؟

    الف) شبكه اندو پلاسمي

      ب) دستگاه گلژي

      ج) ليزوزوم   

      د) واكوئل            

       7- جنس اسكلت سلولي از چيست ؟

   الف)سلولز   

     ب) چربي

     ج) پروتئين     

     د) كوتين

8- وظيفه هستك چيست ؟

الف) ساخت پروتئين                                     

ب) ساخت ريبوزوم                                                                  

ج) فشرده ساختن كروماتين                           

د) مضاعف نمودن DNA              

   9-كروموزوم ها در چه بخشي از  سلول قرار دارند ؟

      الف)هسته                   

       ب) سيتو پلاسم   

        ج)واكوئل            

        د) شبكه اندو پلاسمي

10- زن ومرد در چند كرومزوم با هم شباهت  دارند؟

      الف) 22جفت                

        ب) يك جفت               

         ج) 23جفت               

         د)2 جفت 

11- كدام يك جزء بافت هاي اصلي بدن انسان نمي باشد ؟

    الف ) بافت پوششي       

       ب) بافت پيوندي    

       ج) بافت استخواني

        د) بافت عصبي

12- تقسيم ميتوز سلولي با 30 كروموزوم به ترتيب چند سلول توليد مي شود ؟ هر سلول توليد شده چند كروموزوم دارد ؟

   الف) 2-15                       

     ب) 15-2               

      ج) 2-30              

      د) 30- ۲  

13– علت ايجاد تومور چيست؟                                                             

    الف) خرابي فرايند هاي كنترل كننده  تقسيم                      

      ب) كم شدن سرعت تكثير سلول ها 

      ج) افزايش سرعت تقسيم سلول ها جهت ترميم                  

      د) كاهش سرعت تقسيم سلول ها پس از ترميم

14- شباهت  سلولز ونشاسته در چيست ؟                  

   الف) نوع واحد هاي سازنده                     

     ب) اندازه واحدهاي سازنده                             

     ج) نوع پيوند بين واحد هاي سازنده               

     د) تعداد واحد هاي سازنده   

15- از تجزيه يك ملكول دي ساكاريد چند ملكول مونوساكاريد توليد مي شود ؟

   الف)1                     

     ب)2                     

     ج)3                     

     د) 4

16- مهمترين ويژگي آنزيم ها چيست ؟

   الف ) انرژي زايي                                            

     ب)عمل اختصاصي                                 

      ج)افزايش سرعت واكنش ها                             

      د)كاهش سرعت واكنش ها     

17- كدام موردمثال مناسبي جهت نقش انتقال دهندگي پروتئين هامي باشد ؟  

  الف) آنزيم ها         

    ب) هموگلوبين 

     ج) ماهيچه            

     د) آلبومين

18- واحد سازنده آنزيم  چه نام دارد ؟

    الف) اسيد آمينه              

      ب) پروتئين           

      ج) اسيد چرب               

       د) ليپيد

19- گليكوژن متعلق به كدام گروه از هيدرات هاي كربن است ؟

الف) مونو ساكاريد     

  ب) دي ساكاريد ها   

   ج) پلي ساكاريدها ي ساختاري   

    د)پلي ساكاريد هاي ذخيره اي    

20- كداميك از موجودات زير توليد كننده مي باشد؟

  الف) قارچ                 

   ب) جلبك        

    ج) زنبور عسل         

    د) گاو  

 

 

سوالات تشریحی

 

۱-  واژه های زیر را تعریف کنید:

     الف) فرضیه    ب) میتوز     ج) آنمی     د) تری گلیسرید

2-   يك مثال از خطاي شنوايي و يك مثال از خطاي بينايي بنويسيد.

3-  آيا مي توان پاسخ همه ي پرسش هاي آدمي را با استفاده از روش علمي به دست آورد؟ چرا؟ 

4-  نقش هر يك از اندامك هاي زیررا بنویسید .

     الف) ميتوكندري :         ب) شبكه آندوپلاسمي        

        ج) كلروپلاست:         د) ليزوزوم:

5- الف)وظيفه ي پروتئين هموگلوبين چيست؟   

     ب) محلول يد دار(لوگول) براي شناسايي كدام ماده مورد استفاده قرار مي گيرد؟

6 -  براي هر يك از موارد ذيل دو نقش بنويسيد:

       الف)كوتيكول:                                  ب) رگبرگ:

7-  چراگیاهان موجود در آکواریوم از مرگ ماهی ها جلوگیری می کنند ؟   

8- دو تفاوت بين چربي هاي گياهي و چر بي هاي جانوري بنويسيد.

9- علت هر يك از عوارض زير را بنويسيد:

   الف)كواشيوركور:           ب) گزروفتالمي:       

      ج)كرتينيسم:            د) گرفتگي ماهيچه ها:

 

10- سرعت يك واكنش آنزيمي را در دماهاي مختلف اندازه گيري و آن ها را در جدول زير يادداشت كرده ايم .

     نموداري از داده هاي جدول رسم و آن را تفسير كنيد.

 

دما (درجه سانتیگراد)

5

20

30

35

40

45

50

سرعت واکنش ( میلی گرم محصول در دقیقه)

4

15

30

50

35

20

10

 

 

 

[ پنجشنبه سیزدهم دی ۱۳۸۶ ] [ 19:24 ] [ عباس قاسمی ]
 

عیدتان مبارک

 

هرکس به ولایت علی نائل شد

 

 

تاریکی کفر از دلش زائل شد

 

 

معراج کمال علوی امروز است

 

 

کزدولت اودین خداکامل شد

 

 

 

عیدبر عاشقان مبارک باد

 

[ شنبه هشتم دی ۱۳۸۶ ] [ 1:0 ] [ عباس قاسمی ]

سوالات چهار گزینه ای فصل چهارم زیست شناسی وآزمایشگاه (۱)

                                                                    

 


موضوعات مرتبط: سؤالات چهارگزینه ای زیست شناسی وآزمایشگاه1
ادامه مطلب
[ شنبه هشتم دی ۱۳۸۶ ] [ 0:57 ] [ عباس قاسمی ]

 

این هم خیار های به هم چسبیده

[ جمعه سی ام آذر ۱۳۸۶ ] [ 20:28 ] [ عباس قاسمی ]

 

عید بر عاشقان مبارک باد

 عید سعید قربان برهمه مسلمانان

  

جهان مبارک باد

[ پنجشنبه بیست و نهم آذر ۱۳۸۶ ] [ 18:52 ] [ عباس قاسمی ]

 

سوالات فصل سوم زیست شناسی وآزمایشگاه (۱)

 

 

 


موضوعات مرتبط: سؤالات چهارگزینه ای زیست شناسی وآزمایشگاه1
ادامه مطلب
[ چهارشنبه بیست و هشتم آذر ۱۳۸۶ ] [ 23:21 ] [ عباس قاسمی ]
 

خبرگزاری مهر

گروهی از دانشمندان انگلیسی و ایتالیایی موفق شدند اولین ژن ترکیبی مصنوعی را برای مقابله با بیماری تحلیل ماهیچه ای تولید کنند.
 

محققان دانشگاه آکسفورد، موسسه بیولوژی و آسیب شناسی مولکولی و موسسه نوروبیولوژی و پزشکی مولکولی مرکز ملی تحقیقات ایتالیا اولین ژن ترکیبی را برای مقابله با تحلیل ماهیچه ای در لابراتوار تولید کردند.
این ژن که "جاز" نام دارد می تواند نقش مهمی در درمان بیماری تحلیل عضلانی "دوشن" ایفا کند. تحلیل عضلاتی دوشن، آسیبی است که منجر به تخریب بافت ماهیچه ای در بافت های فیبری و چربی می شود و با کاهش قدرت ماهیچه ای و توانایی های حرکتی همراه است.
نتایج تولید این ژن که ابعاد بسیار کوچکی دارد، در مجله
PLOS ONE
منتشر شده است.
به گفته این دانشمندان، محافظت و ساخت یک ژن تنظیم کننده ترکیبی در لابراتوار نیازمند ابزارهای پیشرفته بیوتکنولوژیکی است.
ساخت این ژن ترکیبی امکان کنترل بیان ژن های هدف در آسیب های مختلف را برای دانشمندان فراهم می کند.
ژن "جاز" توانایی کنترل ژن "اتروفین" را دارد و می تواند نقش مهمی در ژن درمانی تحلیل عضلانی "دوشن" ایفا کند.
درحقیقت این ژن، تنظیم کننده ای است که این محققان وارد
DNA یک موش کردند. در این آزمایش مشاهده شد که توانایی فعال کردن پروتئین اتروفین در ماهیچه اسکلتی موش افزایش یافت.
"اتروفین" یک هدف بسیار مناسب در درمان ژنتیکی بیماری تحلیل عضلانی "دوشن" است. درحقیقت فقدان این ژن منجر به بروز این بیماری می شود.
بنابراین گزارش، به طور طبیعی در ماهیچه ها ژن اتروفین از زمان تولد بیان می شود، اما در بیماران با تحلیل عضلانی، این ژن با کاهش بیان مواجه می شود.
در این تحقیق به کمک ژن مصنوعی ترکیبی جاز دانشمندان افزایش میزان اتروفین را مشاهده کردند.

 

 


موضوعات مرتبط: دیستروفی ماهیچه ای دوشن
[ جمعه بیست و سوم آذر ۱۳۸۶ ] [ 17:27 ] [ عباس قاسمی ]

 

بافت ماهیچه ای

ماهیچه مخطط   

   

سلول های خونی

گلبول های قرمز

بافت استخوانی

بافت استخونی

بافت پوششی

بافت پوششی

بافت پوششی

 

بافت غضروفی

 

بافت غضروفی

 

بافت چربی

 

بافت چربی

 

بافت چربی

 

بافت پیوندی رشته ای


موضوعات مرتبط: بافت های جانوری
[ پنجشنبه بیست و دوم آذر ۱۳۸۶ ] [ 21:56 ] [ عباس قاسمی ]

سوالات فصل اول زیست شناسی پیش دانشگاهی  

1ـ كدام ، به طور مستقيم فنوتيپ جاندار را تعيين مي كند ؟

   1) DNA                                  

   ۲)ژنوتيپ                           

   3) پروتئين                                  

   4) RNA

2- در پلاسموسيت به ترتيب كدام آنزيم توالي افزاينده ورمز آغاز  ترجمه را مي سازد؟

   1) RNAپلي مراز2 RNAپلي مراز 3

   2) DNAپلي مراز RNAپلي مراز 2                                 

   3) RNAپلي مراز 3- DNAپلي مراز  

  4) DNAپلي مراز- RNAپلي مراز

3- محصول عمل كداميك از آنزيم هاي زير تنوع بيشتري دارد ؟

   1) RNAپلي مراز 1        

   2) RNAپلي مراز2

   3) RNAپلي مراز3         

   4) DNA پلی مراز  

4- tRNA مربوط به رمز آغاز ترجمه به ترتيب از كدام جايگاه به ريبوزوم وارد واز كدام جايگاه از ريبوزوم خارج مي شود ؟

  1) P- P  

   2)A-P            

   3) P-A                                   

   4)A-A

5- در آغاز فرايند ترجمه mRNA زير ، اولين ضدرمزي كه در جايگاه  Aقرار مي گيرد كدام    است ؟

   1) AUG

   2)UAC                          

   3)CGA           

   4)AAC                                                        CGACCUAUGUUGCUA

6- دراپران لك به ترتيب عامل تنظيم كننده ومهار كننده كدام است ؟

   1) الولاكتوز اپراتور                                          

   2) الولاكتوز- پروتئين تنظيم كننده            

   3) پروتئين تنظيم كننده الولاكتوز           

   4) راه انداز-  اپراتور

7- تنوع آنزيم RNA پلي مراز در كدام بيشتر است ؟

   1) هموفيلوس آنفلوانزا  

   2) اشرشيا كلي          

   3) سنورابتيديس الگانس  

   4) استرپتوكوكوس نومونيا

8- كدام يك از انواع RNAدر انتهاي خود توالي CCA دارند ؟

   1) پيك                   2) ناقل               3) كوچك              4) ريبوزومي

9- كدام توالي در ضدرمز tRNA ي آغاز گر وجود دارد ؟

   1) AUG          

    2) UGA         

    3)CCA          

    4)UAC

 

10- جنس “ فعال كننده ” چيست ؟

   1) قند

   2) DNA          

   3)RNA           

   4) پروتئين

11- بخش هاي تنظيم كننده ژن كدامند ؟

   1) اپران اپراتور                                                    

   2) رمز گردان اپراتور                   

   3) راه انداز اپراتور            

   4) رمز گردان راه انداز

12- در يوكاريوت ها كدام با جايگاه پايان رونويسي فاصله بيشتري دارد ؟

   1) رمز گردان       2) راه انداز        3)توالي افزاينده       4) نوكلئوتيد آغاز رونويسي

13- توالي نوكلئوتيد ها دركدام ترجمه نمي شوند؟

   1) اگزون ها واينترون ها 

   2) tRNA  وrRNA                       

   3) اگزون ها و tRNA                   

  4) اگزون ها

14- كدام آنزيم از ژن سازنده آنزيم تجزيه كننده اسيد هموجنتيسيك رونويسي مي كند ؟

   1) DNAپلي مراز           

   2) RNAپلي مراز1         

   3) RNAپلي مراز2         

  4) RNAپلي مراز3

15-      كدام يك گرايش بيشتري براي اتصال به اپراتور دارد ؟

   1) الو لاكتوز    

   2) لاكتوز

   3) RNAپلي مراز           

   4) پروتئين تنظيمي

16-      باروشن بودن اپران لك كدام يك ساخته نمي شود ؟

   1)يك mRNA سه ژني               

   2) سه mRNA يك ژني

   3) سه نوع آنزيم

  4) يك mRNA وسه نوع آنزيم

17-      درتنظيم بيان اپران ها كدام نقش ندارد ؟

   1) توالي تنظيم كننده   

   2) پروتئين تنظيمي

    3) عامل تنظيم كننده

    4) RNA پلي مراز

18-      اگر در ساختار DNA نوكلئوتيد آدنين دار حذف شود چند كليد رمز سه حرفي مي توان ساخت ؟

   1) 16                          2) 24                             3)27                              4) 64

19-      اگر منطقه رمز گردان يك ژن از 1800نوكلئوتيد تشكيل شده باشد mRNA حاصل از رونويسي چند رمز خواهد داشت ؟

   1) 1800                      2) 600                           3) 599                           4) 300

20-      هنگام ساخته شدن پروتئيني با 141 اسيد آمينه ، ريبوزوم چند حركت نسبت به mRNA انجام   مي دهد ؟

   1) 141                        2) 140                           3) 139                           4) 142  

21-      در مخلوطي كه حاوي 70درصد نوكلئوتيد اوراسيل دار و30 درصد نوكلئوتيد سيتوزين دار است يك mRNA مصنوعي   ساخته شده ، فراواني كدوني كه درآن دو نوكلئوتيد اوراسيل دار و يك نوكلئوتيد سيتوزين دار وجود دارد چقدر است ؟

   1) ۰/۴۴۱                     2) 1/۷۱                        3)۰/۸۸۲                     4) ۰/۱۴۷

  

22-      اتصال پروتئين تنظيم كننده به كدام، به ترتيب سبب روشن وخاموش شدن اپران لك مي گردد؟

   1) اپراتور الولاكتوز      

   2) الولاكتوز- راه انداز                 

   3) عامل تنظيم كننده اپراتور     

  4) اپراتور عامل تنظيم كننده

23-      مونومر سازنده كداميك از عواملي كه در رونويسي نقش دارند ، با سايرين متفاوت  است ؟    

   1) عامل رونويسي

  2) فعال كننده               

  3) RNA پلي مراز                       

4) توالي افزاينده

24-      مونومر هاي tRNA و RNA پلي مراز 2 به ترتيب با كدام پيوند ها به يكديگر متصل شده اند ؟

   1) پپتيدي فسفودي استر

   2) هيدروژني هيدروژني                      

   3) فسفودي استر پپتيدي

    4) فسفودي استر كوالان

25-      كدام ، ساختار غير پروتئيني دارد ؟

   1) فعال كننده  

   2) مهار كننده لك

   3)اپراتور

   4) DNA پلي مراز

26-      در RNA هاي پيك بالغ يوكاريوتي ، فقط قسمت هايي از رونوشت 00000

   1) اگزون ها وهمه اينترون ها ، ترجمه نمي شوند .

  2) اينترون ها وهمه اگزون ها ، حذف شده است .

   3) اينترون ها ، ترجمه نمي شود.                                                

  4) اگزون ها وهمه اينترون ها ، حفظ شده است .

27-      دراپران لك ، پس از اتصال الولاكتوز به پروتئين تنظيم كننده ، 000000

   1) سه مولكول RNA ساخته مي شود.     

   2) يك مولكول  RNA ساخته مي شود .

   3) مهار كننده بر اپراتور قرار مي گيرد .

   4) مسير حركت RNA پلي مراز مسدود مي شود .

28-      حذف رونوشت اينترون هاي mRNA ، در سيتوپلاسم كدام انجام مي شود ؟

   1) نيتروباكتر                 2) ترموفيل               3)كلپ                 4) كانديدا آلبيكنز

 

 

 

برای مشاهده پاسخ سوالات روی ادامه کلیک کنید


موضوعات مرتبط: سؤالات چهارگزینه ای زیست شناسی پیش دانشگاهی
ادامه مطلب
[ یکشنبه هجدهم آذر ۱۳۸۶ ] [ 19:20 ] [ عباس قاسمی ]

 

 سوالات چهار گزینه ای فصل دوم زیست شناسی وآزمایشگاه ۱

  

 

 


موضوعات مرتبط: سؤالات چهارگزینه ای زیست شناسی وآزمایشگاه1
ادامه مطلب
[ شنبه هفدهم آذر ۱۳۸۶ ] [ 22:14 ] [ عباس قاسمی ]

 

سوالات فصل دوم زیست شناسی وآزمایشگاه ۲

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: سؤالات چهارگزینه ای زیست شناسی وآزمایشگاه2
ادامه مطلب
[ جمعه نهم آذر ۱۳۸۶ ] [ 21:29 ] [ عباس قاسمی ]

وظایف اسکلت سلولی

 

      جداسازي كروموزوم ها حين تقسيم ميوز و ميتوز و تفكيك سلول در حاي تقسيم به دو سلول

      پشتيباني از غشاء پلاسمائي و فراهم نمودن شرايط براي مقابله با فشارهاي مكانيكي

      فراهم نمودن توانائي شنا كردن و سر خوردن در بعضي از سلول ها

      هدايت تردد ارگانل ها در سلول و انتقال مواد از به نقاط مختلف سلول

      فراهم ساختن ابزاري جهت انقباض در سلول هاي ماهيچه

      توسعه اكسون و دندريل ها در سلول هاي عصبي

      كمك به رشد ديواره سلول هاي گياهي

      كنترل تنوع فوق العاده شكل سلول هاي يوكاريوتي

                                  

 

 

                آرایش میکروتوبول ها در ساختار تاژک ،مژه  وسانتریول

 

 

تاژک   مژه   میکروتوبول ، مژه ، سانتریول

 

 

 


موضوعات مرتبط: اسکلت سلولی
[ چهارشنبه هفتم آذر ۱۳۸۶ ] [ 23:7 ] [ عباس قاسمی ]
 

  

میلاد باسعادت هشتمین گوهر آسمان ولایت وامامت بر همه

 

 شیعیان مبارک باد

[ سه شنبه بیست و نهم آبان ۱۳۸۶ ] [ 21:57 ] [ عباس قاسمی ]

تشكيلات مولكولي غشاء

غشاء از يك بخش ليپيدي دولايه تشكيل شده است كه مجموعه هاي پروتئيني بصورت نوعي ترتيب موزائيكي در آن جاي گرفته اند.

 پروتئين هاي محيطي كه در سطح داخلي دو لايه ليپيدي قرار دارند.

عدم تقارن مولكولي غشاء به دلیل زنجيره هاي اوليگوساكاريدي است كه فقط در سطح خارجي قراردارند.

 

 

نقش مولکول‌های کلسترول در غشاء

 

ü       كلسترول گروه هاي هيدروكربني مولكولهاي فسفوليپيد را ثابت مي كند.

ü     تغيير شكل دادن غشاء دولايه ليپيدي را كاهش مي دهد

ü     نفوذپذيري غشاء را در برابر مولكولهاي كوچك محلول در آب كاهش مي دهد.

ü     در صورت نبود كلسترول سلول مثل باكتري ها به ديواره سلولي نياز خواهد داشت.

ü     كلسترول از كریستاله شدن هيدراتهاي كربن در غشاء جلوگيري مي كند.

 

 گليكوليپيدها در غشاء

گليكوليپيدها در سطح خارجي غشاء قرار گرفته اند نقش محافظتي ، عايقبندي و دريافت كننده دارند.

 

پروتئين هاي غشاء سيتوپلاسمي

1-   پروتئين هاي سرتاسري يا داخلي: داراي مناطق آبدوست و آبگريز كه در موقعيت مناسب و مشابه خود در غشاء قرار گرفته اند.

 

2-   پروتئين هاي محيطي يا خارجي: متصل به سطح داخلي غشاء با اتصال به  رشته هاي اسيد چرب، يا متصل به سطح خارجي سلول با اتصال به اوليگوساكاريدها، يا متصل به ديگر پروتئين ها، که همگي آبدوست می باشند

 

نقش پروتئين هاي غشاء:

حامل يا مجراي انتقال مواد

آنزيم

آنتي ژن

مولكول‌هاي گيرنده

 

 

منبع:

     کلاس زیست سلولی دکتر فرهاد شکوهی فر


موضوعات مرتبط: غشای سلولی
[ چهارشنبه شانزدهم آبان ۱۳۸۶ ] [ 18:25 ] [ عباس قاسمی ]

نمونه هایی از سلول های یوکاریوتی

دیاتوم

سلول های خونی

سلول های خونی

مخمر نان

مخمر نان

سلول جانوری

سلول جانوری

سلول جانوری

 

سلول های پروکاریوت

باکتری

باکتری

ساختار باکتری

تاژک باکتری

 

 

 

 


موضوعات مرتبط: تصاویری از سلول های پروکاریوتی ویوکاریوتی
[ یکشنبه سیزدهم آبان ۱۳۸۶ ] [ 1:35 ] [ عباس قاسمی ]

سوالات فصل اول زیست شناسی وآزمایشگاه ۲

 

 

 

برای مشاهده  روی ادامه کلیک کنید 


موضوعات مرتبط: سؤالات چهارگزینه ای زیست شناسی وآزمایشگاه2
ادامه مطلب
[ جمعه یازدهم آبان ۱۳۸۶ ] [ 21:55 ] [ عباس قاسمی ]

 

 سوالات فصل اول زیست شناسی وآزمایشگاه (1)


موضوعات مرتبط: سؤالات چهارگزینه ای زیست شناسی وآزمایشگاه1
ادامه مطلب
[ یکشنبه بیست و نهم مهر ۱۳۸۶ ] [ 20:14 ] [ عباس قاسمی ]

tRNA

 

tRNAها یا RNA های ناقل مولکولهای RNA کوچک به طول 73 تا 93 نوکلوئید هستند که وظیفه آنها انتقال اسید آمینه‌ها به داخل جایگاه خاص ریبوزوم می‌باشد. در واقع عمل اصلی ترجمه در پروتئین سازی را tRNA به عهده دارد، زیرا از یک طرف یک کد سه تایی روی mRNA را تشخیص می‌دهد و از طرف دیگر نیز اسید آمینه خاص مربوط به این کد سه تایی را حمل می‌کند که به زنجیره پلی پپتیدی اضافه می‌شود. در داخل سلولهای مختلف ، تعداد متفاوتی از tRNA یافت می‌شود، ولی حداقل 20 خانواده از tRNA ها وجود دارد که هر خانواده یک اسید آمینه را حمل می‌کند. ساختاردوم tRNA به ساختار برگ شبدری معروف است. شکل فعال tRNA در سلول به فرم  Lمعروف است. اتصال اسید آمینه به tRNA بوسیله آنزیم خاصی به نام      آمینو اسیل - tRNA سنتتار انجام می‌شود.

آمینو اسید از طرف گره کربوکسیل خود به قند ریبوز نوکلئوتید آدنین دار tRNA متصل می شود . پیوند بین tRNA وآمینو اسید پیوند فسفو دی استر ( کوالان ) است .

 

فعال شدن تمام مولکول های tRNA با واکنش های خاصی انجام می شود :

ابتدا آنزیم آمینواسیل tRNA  - سنتتاز آمینواسید را به کمک مولکول ATP فعال می کند . نتیجه این واکنش تولید کمپلکس آمینواسیل آدنیلات است . سپس این کمپلکس به مولکول tRNA متصل می شود . ضمن این واکنش ها یک مولکول پیروفسفات نیز آزاد می شود .

 

منبع :  ژنتیک مولکولی دکتر پناهی


موضوعات مرتبط: tRNA
[ شنبه بیست و هشتم مهر ۱۳۸۶ ] [ 19:22 ] [ عباس قاسمی ]

161- درگامت های حاصل از میوز عادی یک فرد تتراپلو یید 12 کروموزومی، که والدینش

به یک گونه تعلق داشته اند،.......

1)کرو موزوم های همتا وجود ندارند .                             

2) تعداد کروموزوم ها 3 عدد می باشد .

3)کروموزوم ها دو به دو همتا هستند .

4) سه مجمو عه کروموزوم وجود دارد .

پاسخ: گزینه (3) صحیح است.

باتوجه به اینکه والدین متعلق به یک گونه اند و فرد (n)4 کروموزومی است بنابراین گامت ها (n)2 کروموزومی بوده و کروموزوم ها دو به دو همتا یا همولوگ هستند.

 162- برای پیدایش گونه های دگرمیهن ، حذف کدام عامل ضروری است ؟

1) جهش               2) شارش ژن               3) رانش ژن              4) انتخاب طبیعی

پاسخ: گزینه (2) صحیح است.

طبق تعریف، گونه زایی دگر میهنی با جدایی مکانی صورت می گیرد . شارش ژن موجب افزایش تشابه خزانه ژنی افراد شده درنتیجه گونه زایی صورت نمی گیرد .

163- کدام عبارت در مورد انسان صحیح است ؟

1) دستگاه عصبی محیطی شامل 41 جفت عصب است.

2) فرمان تمام اعمال انعکاسی از نخاع صادر می شود .

3)دی اکسید کربن می تواند از سد خونی مغزی عبوز کند.

4)مایع مغزی- نخاعی بین عنکبوتیه و سخت شامه قرار دارد .

پاسخ: گزینه (3) صحیح است.

گزینه1 نادرست است زیرا دستگاه عصبی محیطی شامل 31زوج عصب نخاعی و12زوج عصب مغزی است.

گزینه 2 نادرست است زیرا مرکز کنترل برخی از انعکاس ها مثل سرفه وعطسه در مراکزبالاتر             (بصل النخاع) قرار دارد .

گزینه 4 نادرست است زیرا مایع مغزی نخاعی بین عنکبوتیه ونرم شامه قرار دارد .

164- کربن موجود در ساختار پروتوئینی کدام منحصراً از جانداران دیگر تأمین می شود ؟

1) شقایق دریایی     2) کاهوی دریایی     3)کلامید و موناس       4 )نیتروزوموناس 

پاسخ: گزینه (1) صحیح است.

شقایق دریایی متعلق به فرمانروی و هتروترف است .

کاهوی دریایی وکلامیدوموناس فتو سنتز کننده اند و نیتروزوموناس نیز شیمیو اتوتروف می باشد .

165- در ساختار گیرنده ی نور کدام، سلول وجود ندارد ؟  

1) خرچنگ               2)او گلنا                3) پلاناریا                     4) شته

پاسخ: گزینه (2) صحیح است.

اوگلنا موجودی تک سلولی است که به فرمانروی آغازیان شاخه اوگلنا ها تعلق دارد . لکه چشمی در اوگلنا ساختاری است که در جهت گیری موجود نسبت به نور نقش دارد لکه چشمی ساختار سلولی ندارد .

خرچنگ و شته دارای چشم مرکب می باشند .هر چشم مرکب از تعداد زیادی واحد بینایی                  ( اوماتیدی ) تشکیل می شود وهر اوماتیدی متشکل از  قرنیه ، عدسی ، وچند سلول گیرنده نوری است .  ساده ترین گیرنده نوری در پلاناریادیده می شود که چشم جامی شکل نام  دارد و در ساختارآن ، سلول های گیرنده نوری دیده می شود.

166 – در تخمیر الکلی،برای تولید اتانول، الکترون های یک ملکول ...... منتقل می شود.

   1) پیرووات به +NAD                                      2) NADH به ترکیب سه کربنی

   3)  NADH به ترکیب دو کربنی                          4) پیرووات به استیل کو آنزیمA

پاسخ: گزینه (3) صحیح است.

تخمیر ، باز سازی NAD+ به کمک یک پذیرنده آلی الکترون است . درتخمیر الکلی پیرووات سه کربنه بااز دست دادن یک کربن خود به الکل اتیلیک دو کربنه تبدیل می شود وضمن این عمل الکترون های NADH به مولکول دو کربنه منتقل، در نتیجه NAD+  بازسازی می شود.

167- کدام ، پلی مر محسوب می شود

  1) آلبومین                2) کلسترول              3) استرژون               4) لاکتوز

پاسخ: گزینه (1) صحیح است.

کلسترول و استروژن متعلق به گروه لیپید ها می باشند و  ساختمان عمومی آنهااز چهار حلقه متصل به هم از اتم های کربن است .پس پلیمر نمی باشند بنابراین گزینه 2و3 نادرست است .

لاکتوز (قند شیر )یک دی ساکارید است واز یک مولکول گلوکز ویک مولکول گالاکتوز تشکیل شده است . پس گزینه 4 هم نادرست می باشد .

آلبومین پروتئین ذخیره ای در سفیده تخم مرغ می باشد ویک پلیمر است زیرا از تعدادی آمینو اسید ساخته شده است . بنابراین گزینه 1 صحیح است .

168 - کدام عبارت صحیح نمی باشد؟    

    1) ماهیچه ی دیواره ی روده ی انسان از نوع صاف است.

  2)پستانداران گیاهخوار، عموماً روده ی بسیار طویلی دارند.

    3)نقش روده ، در همه ی جانوران ، جذب همه ی مواد غذایی است.

    4) نقش روده در ملخ، فشرده ترکردن مواد غذایی است.

پاسخ: گزینه (3) صحیح است.

در انسان جذب برخی از مواد در دهان صورت می گیرد  ودر برخی از جانوران مثل ملخ، معده محل جذب مواد غذایی است . بنابراین گزینه 3 پاسخ سوال می باشد .

169- اگر پدر ومادر گروه خونیA+ ( Rh مثبت نسبت به Rh منفی غالب است ) داشته وهتروزیگوس

باشند،چه نسبتی از فرزندان آن ها،پسرانی با فنو تیپ والدین خواهند شد ؟( طبق قوانین احتمالات)    

 1) ۱/۴                2)۹/۳۲             3)۶/۱۶                    4)۹/۱۶

پاسخ: گزینه (2) صحیح است.

۳/۴= احتمال گروه خونی A

۳/۴= احتمال Rhمثبت

۱/۲= احتمال پسر بودن

۳۲/۹=۲/۱*۴/۳*۴/۳

 

 

170- سلول های هدف اریترو پوتین، کدام سلول ها است ؟

   1)عصبی                                2)کبدی        

  3) بنیادی و مغز استخوان           4) نفرون های کلیوی

پاسخ: گزینه (3) صحیح است.

اریتروپویتین ماده ای پروتئینی ( نوعی هورمون ) است که هنگام کاهش فشار اکسیژن ترشح شده وموجب افزایش تولید گلبول های قرمز می شود بنابر این بافت هدف آن سلول های بنیادی ومغز استخوان می باشد .

171- درانسانِ سالم ،بالابودن مقدار............ درخون،مقدارهورمونِ .............را کاهش می دهد.

     1) قند – انسولین     2) پتاسیم – آلدوسترون  

   3) آب – ضد ادراری     4) کلسیم – کلسی تونین

پاسخ: گزینه (3) صحیح است.

هنگام افزایش غلظت قند مقدار انسولین افزایش یافته ، که این هورمون موجب کاهش غلظت قند           می شود به این ترتیب گزینه 1 نادرست است .

افزایش پتاسیم موجب افزایش آلدوسترون شده  ، این هورمون موجب کاهش پتاسیم می شود بنابراین گزینه 2 نیز نادرست است .

هورمون ضد ادراری (ADH) باافزایش باز جذب آب ، مقدار دفع آب از طریق ادرار را کاهش می دهد. هنگامی که مقدار آب در خون زیاد باشد ، مقدار هورمون ضدادراری کاهش یافته تا بادفع شدن آب های اضافی از طریق ادرار مقدار آب خون تنظیم شود. پس گزینه 3 درست است .

کلسی تونین مقدار کلسیم را کاهش می دهد ولی عمل آن محدود است . بالا بودن کلسیم موجب افزایش ترشح کلسی تونین می شود درنتیجه گزینه 4 نیز نادرست است.

172- تقسیم سلولِ هاگ درسرخس،بدون وجود کدام، انجام می گیرد؟

     1) کمربندی از رشته های پروتئینی در میانه سلول           

     2)لوله های ریزِ پروتئینی به نام میکروتوبول

     3) رشته های پروتئینی بین دو سانتریول

     4) وزیکول های حاصل از جسم گلژی درمیانه ی سلول

پاسخ: گزینه (1) صحیح است.

باتوجه به اینکه تقسیم سلولی دریک سلول گیاهی  مطرح شده است و تقسیم سیتوپلاسم در   سلول های جانوری توسط کمربندی از  رشته های پروتئینی در میانه سلول ( حلقه انقباضی ) صورت        می گیرد بنابر این فقط گزینه 1 در سلول های گیاهی صورت نمی گیرد بنابراین گزینه 1  پاسخ سوال می باشد.

173- بسته شدن دریچه های سینی وسه لختی به ترتیب از راست به چپ ، در کدام محدوده ازالکتروکاردیو گرام انسان ( شکل زیر )، صورت می گیرد؟      

     1) A     

     ۲)C وA

     ۳)   B   C و

     ۴)B  و A 

   ‌

پاسخ: گزینه (3) صحیح است.

موج  QRSمربوط به فعالیت الکتریکی بطن ها است وکمی پیش از انقباض بطن ها ثبت می شود . بخشی که با علامت A مشخص شده است ابتدای موج QRS است و هنوز بطن ها منقبض نیستند دراین مرحله دریچه سینی بسته ولی دریچه های دولختی وسه لختی باز هستند بااین توضیحات گزینه 1 نادرست است .

بخش C بعد از موج  Tاست.  موجT مربوط به فعالیت الکتریکی بطن هااست وکمی پیش از پایان انقباض بطن ها ثبت می شود . هنگام ثبت موجT بطن ها هنوزدرحال انقباض هستند. بعد از موج T انقباض بطن ها تمام وبطن ها منبسط می شوند ( دیاستول) درنتیجه دریچه سینی بسته ودریچه های سه لختی ودولختی باز هستند . پس گزینه 2 نیز نادرست است .

همانطور که گفته شدبعد از موج  T انقباض بطن ها تمام وبطن ها منبسط می شوند ( دیاستول) درنتیجه دریچه سینی بسته می شوند.  بخش B   آخر موج QRS است . دراین مرحله بطن ها در حال انقباض هستندودریچه های دو لختی وسه لختی بسته می باشند. به این ترتیب  گزینه 3 درست است .

با توجه به توضیحات قبلی گزینه 4 نیز با فرض سوال مطابقت ندارد پس این گزینه نیز قابل قبول نیست .  

174- کدام عبارت درمورد قارچ های صدفی صحیح است ؟

    1) نخینه ها فاقد دیواره عرضی هستند.

    2) به طور معمول ، به روش غیر جنسی تولید مثل می کند.

    3) هاگ های غیر جنسی ، در نوک نخینه ها تشکیل می شود.

    4) نخینه های ادغام شده در تشکیلِ ساختارِ تولید مثلی ، سهیم است.

پاسخ: گزینه (4) صحیح است.

قارچ صدفی متعلق به شاخه بازیدیو میکوتا است . ویژگی های این قار چ عبارت است از :

هاگ های جنسی در بازیدیوم تولید می شود . نخینه ها دیواره عرضی دارند . تولید مثل غیر جنسی در این شاخه نادر است (برخی از زنگ ها وسیاهک ها تولید مثل غیر جنسی دارند). با این توضیحات گزینه های 1و2و3 نادرست می باشند و گزینه 4 پاسخ سوال است .

175- کدام از ویژگی های کورینه باکتریوم دیفتریا نیست ؟

    1) گرم مثبت است.                  2) ژن های گسسته دارد. 

    3) توکسین ترشح می کند.        4) دیواره پپتید و گلیکانی دارد.

پاسخ: گزینه (2) صحیح است.

باکتری ها به دو شیوه اساسی ایجاد بیماری می کنند .

1-      تغذیه از بافت های بدن میزبان

2-      ترشح توکسین

کورینه باکتریوم دیفتریا یک باکتری گرم مثبت است که درگلوساکن می شود وبا ترشح توکسین باعث ایجاد بیماری دیفتری می شود . به این ترتیب گزینه های 1و3  صحیح بوده وبا فرض سوال منافات دارد.

این باکتری متعلق به گروه  یوباکتری ها می باشد و دیواره پپتیدوگلیکانی دارد پس گزینه 4 نیز قابل قبول نیست .

یو باکتری ها ژن های گسسته ندارند. با توجه به این توضیح گزینه 2 پاسخ این سوال است .

176- مفصل بین دو استخوان ..........، از نوع لولایی می باشد.

   1) نازک نی و درشت نی      2)نازک نی و ران  

   3)ران و درشت نی     4)ران و نیم لگن

پاسخ: گزینه (3) صحیح است.

مفصل بین نازک نی ودرشت نی از نوع محوری است پس گزینه 1 نادرست است .

استخوان ران با نازک نی مفصل نمی شود پس گزینه 2 نیز نادرست است .

مفصل بین ران ونیم لگن از نوع گوی وکاسه ای است پس این گزینه نیز نادرست است.

استخوان ران از بالا با نیم لگن واز پائین با درشت نی مفصل می شود ومفصل بین آنها از نوع لولایی   می باشد .

177- اندازه ی ریبوزوم کدام ، از سایرین بزرگتر است ؟

1) استرومای کلرو پلاست کاج            2) ماتریکس میتو کندری خرگوش

3)شبکه اندوپلاسمی زبرِ کبد موش     4) سیتوسل کلستریدیوم بوتولینوم

پاسخ: گزینه (3) صحیح است.

اندازه ریبوزوم سلول های یوکاریوت از ریبوزوم سلول های پروکاریوت ، بزرگتر است . ریبوزوم سلول های یوکاریوت از 4 مولکول rRNA و 80نوع پروتئین و ریبوزوم سلول های پروکاریوت از 3 مولکول rRNA و50نوع پروتئین ساخته شده است .

کلستریدیوم بوتولینوم نوعی باکتری است پس گزینه 4 نادرست است .

ریبوزوم های کلروپلاست ومیتوکندری مشابه ریبوزوم سلول های پروکاریوت است (نظریه درون همزیستی) پس گزینه 1و2 نیز نادرست می باشند.

سلول های موش از نوع یوکاریوت است پس ریبوزوم های درشت تر وپیچیده تری دارد بنابراین گزینه 3 درست است.

178- رگی که خون از قلب ماهی خارج می کند ، کدام است ؟

1) سرخرگ باخون روشن                            2) سرخرگ با خون تیره

3) سیاهرگ باخون روشن                          4) سیاهرگ با خون تیره

پاسخ: گزینه (2) صحیح است.

طبق تعریف سرخرگ رگی است که خون را ازقلب خارج می کند وسیاهرگ به رگی گفته می شود که خون را به قلب بر می گرداند. بنابراین گزینه های 3و4 نادرست می باشند.

خون تیره به خون حاوی  CO2  بالا ، وخون روشن به خون حاوی O2 بالا اطلاق می شود .

در ماهی سرخرگ شکمی خون تیره را از قلب خارج می کند . این رگ ابتدا به آبشش ها رفته ،پس از مبادله گاز های تنفسی ، خون روشن توسط سرخرگ پشتی به اندام هاوبافت های مختلف منتقل     می شود . با توجه به اینکه گردش خون ماهی ساده است یعنی خون فقط یکبار از قلب عبور            می کند ، فشار خون در آبشش ها شکسته می شود وخون با همان فشار کم در رگها جریان می یابد به همین دلیل ماهی خون جهنده ندارد.

بااین توضیحات گزینه 2 درست است .

179- افزایش کدام هورمون ، برفعالیت غده ای برون ریز تأثیر می گذارد؟

1) محرک فولیکولی         2) کلسی تونین       3) آلدوسترون       4) اکسی توسین

پاسخ: گزینه (4) صحیح است.

هورمون فولیکولی(FSH )در جنس ماده بر فلیکول های تخمدان ودر جنس نر بر لولهای اسپرم ساز تاثیر می گذارد به این ترتیب گزینه 1 نادرست است .

کلسی تونین که از غده تیروئید ترشح می شود موجب کاهش کلسیم می شود .پس گزینه2 نیز قابل قبول نیست .

آلدوسترون ازبخش قشری غده فوق کلیوی ترشح می شود و موجب افزایش سدیم وکاهش پتاسیم  می شود . بنابراین گزینه 3 نیز نادرست است .

اکسی توسین هورمونی است که در جسم سلولی نورون های هیپوتالاموس ساخته می شود ودر هیپوفیز پسین ذخیره شده واز آنجا به خون ترشح می شود .

اکسی توسین دو وظیفه مهم دارد :

1- تسهیل زایمان

2- فوران شیر

هنگام شیر خوردن نوزاد ، تحریک گیرنده های نوک پستان، طبق یک مکانیسم خاص موجب افزایش ترشح اکسی توسین شده،این هورمون موجب فوران شیر می شود. بنابر این گزینه 4 درست است .

180- به کمک باکتری های ............ می توان اورانیم را از سنگ معدن گوگرد دار جدا کرد.

  1) شیمیو اتو تروف       2) هتروتروف   

  3) گوگردی سبز     4) گوگردی سبز وارغوانی

پاسخ: گزینه (1) صحیح است.

باکتری های گوگردی ارغوانی وباکتری های گوگردی سبز که نوعی باکتری فتو سنتزکننده                   می باشند،می توانند از ترکیبات گوگردی مثلH2S به عنوان منبع تأمین الکترون استفاده نمایند درنتیجه ضمن فتوسنتز ،گوگرد آزاد می کنند. این باکتری ها جهت فتوسنتز به نور نیاز دارند . با توجه به اینکه در معادن نور وجود ندارد پس این باکتری ها نمی توانند در خالص سازی اورانیوم موثر باشند.بنابراین گزینه های  3و 4 نادرست است .

گزینه 2 نیز نادرست است زیرا همه باکتری های هتروتروف از ترکیبات گوگردی استفاده نمی کنند.به عنوان مثال می توان نیترزوموناس ونیتروباکتر را نام برد که از ترکیبات گوگردی استفاده نمی کنند.

برخی از باکتری های شیمیو اتوتروف از ترکیبات معدنی مانند هیدروژن سولفید کسب انرژی              می کنند . این باکتری ها درعمل خالص سازی در معادن کاربرد دارند . به این ترتیب گزینه 1 درست است.

ادامه دارد.....


موضوعات مرتبط: سؤالات کنکور سراسری 86باپاسخ تشریحی
[ سه شنبه دهم مهر ۱۳۸۶ ] [ 16:33 ] [ عباس قاسمی ]

فزت ورب الکعبه

 

شهادت مولای متقیان حضرت علی (ع) را به تمام شیعیان جهان

تسلیت  عرض می کنیم

 

           

[ یکشنبه هشتم مهر ۱۳۸۶ ] [ 17:59 ] [ عباس قاسمی ]

مصادف شدن بهارقرآن بابهار علم وبازگشایی

 

 گلستان دانش رابه معلمان گرامی ودانش آموزان

 

عزیز تبریک می گوییم

 

 

 

 

 

 

 

 

   

 

[ شنبه سی و یکم شهریور ۱۳۸۶ ] [ 23:54 ] [ عباس قاسمی ]

   مقدمه

روزه يکي از احکام انسان ساز اسلام است، که آگاهي از همه فوايد و پي بردن به فلسفه کامل آن همچون ساير احکام الهي براي انسان عادي ممکن نيست، دانش محدود بشر نميتواند راهگشاي همه اسرار نهفته باشد و انديشه را به پاسخ همه مجهولات رهنمون شود، شايد روزي دانش انسان به حدي از کمال برسد که دريچه تازه اي بر روي بشر بگشايد و حکمتها و دستورات اسلام را باز شناسد..... .

 بنابراين ندانستن فلسفه احکام الهي نبايد ما را از انجام آن باز دارد و موجب نا فرماني و عصيان شود، چرا که اين اطاعت کورکورانه نيست، بلکه بر علم و يقين تکيه دارد زيرا مسلمانان ميدانند که خداي جهان بر  همه چيز دانا و از همه چيز آگاه است و نقص و نيازي در ذات متعال او نيست که از اعمال سودي بخواهد يا از زياني بهراسد، خداي مهربان خير محض است و براي بندگان خود جز خير و سعادت نميخواهد، پس اگر به چيزي فرمان ميدهد خير و سعادت ما در آن است و کمال و تعالي ما بدان بستگي دارد و هر چيزي را نهي ميفرمايد براي ما زيان بخش است و بر مصالح مادي و معنوي ما لطمه ميزند.

 


ادامه مطلب
[ جمعه بیست و سوم شهریور ۱۳۸۶ ] [ 4:45 ] [ عباس قاسمی ]

فرارسیدن ماه مبارک رمضان ، بر همه مسلمین جهان مبارک باد      

 

                                       

 

[ چهارشنبه بیست و یکم شهریور ۱۳۸۶ ] [ 21:46 ] [ عباس قاسمی ]

نتیجه نهایی مسابقه تولید محتوای الکترونیک درس زیست شناسی

ردیف

نام شرکت کننده

نوع اثر

نام اثر

استان/ شهر

امتیاز

رتبه

1

عباس قاسمی

پاور پوینت

علوم زیستی سال اول

بوشهر

74

1

2

افشین قلی زاده

پاور پوینت

تدریس بخشهایی از زیست دبیرستان

زنجان

68

2

3

مجید کیمیاگری

نرم افزار

پتانسیل عمل در سلولهای عصبی

اصفهان

64

3

4

فاطمه پور قاسمیان

نرم افزار

قلب و گردش مواد

اصفهان- نجف آباد

62

4

5

شکوه زاهدی

نرم افزار

دستگاه گردش مواد

اصفهان-کاشان

62

4

6

انجمن علمی آموزشی کردستان

نرم افزار

آسان زیست- سال دوم

کردستان

62

4

7

فروزان قسامی

نرم افزار

دستگاه عصبی

اصفهان

61

5

8

انجمن علمی آموزشی کردستان

نرم افزار

آسان زیست – پیش دانشگاهی

کردستان

61

5

9

انجمن علمی آموزشی کردستان

نرم افزار

آسان زیست – سال سوم

کردستان

61

5

10

مهشید گرگین

پاور پوینت

گیاهشناسی بوشهر

بوشهر

60

6

11

مسعود کریمی

نرم افزار

آناتومی گیاهان

گیلان

60

6

12

مهدی باغینی پور

نرم افزار

زیست شناسی و آزمایشگاه 2

کرمان

60

6

13

مهین تاج امتحانی

فیلم

ایمیشن ترجمه و ....

فارس

59

7

14

شکوه زاهدی- مرضیه اوبایی

نرم افزار

دستگاه تنفس

اصفهان-کاشان

58

8

15

سید جواد موسویان

نرم افزار

فرمانرو قارچ

خراسان رضوی

57

9

16

لیلا مسلم زاده

نرم افزار

علوم زیستی و بهداشت

اصفهان- ناحیه 5

57

9

17

فروزان قسامی

نرم افزار

بافت خونی

اصفهان

56

10

18

رضوان انتشاری

نرم افزار

دستگاه ایمنی

اصفهان- نجف اباد

56

10

19

مریم مصلی نژاد

انیمیشن

تکامل قلب – تنفس ....

فارس - جهرم

55

11

20

عباس قاسمی

پاور پوینت

زیست و آزمایشگاه 2

بوشهر- تنگستان

55

11

21

سودابه دهداب-شبانکاره

پاور پوینت

انتقال مواد در گیاهان

بوشهر

55

11

22

علیرضا لطفی

نرم افزار

حیات

خراسان رضوی

55

11

23

محمد تقی قربانی

پاور پوینت

دستگاه ایمنی و سرطان

خراسان شمالی

54

12

24

زهرا قدم زن

پاور پوینت

طبفه بندی گیاهان

اصفهان- ناحیه 4

53

13

25

عباس طالبی

وبلاگ

معرفی وبلاگ و پروژه های فلش

تهران- منطقه 17

53

13

26

احمد نوشیروانی

فیلم

جذب آب و مواد معدنی

بوشهر - خارک

53

13

27

محمود اخلاقی با همکاری قربان فرهادی

پاور پوینت

تصاویر زیست و آز 2

بجستان

53

13

28

محمد تقی قربانی

انیمیشن

مجموعه انیمیشن دوبله شده

خراسان شمالی

53

13

29

شعله فرحناک

نرم افزار

سی دی آموزشی چشم

تهران – منطقه 7

53

13

30

نرجس تمدن

انیمیشن

چرخه زندگی باکتریوفاژ

اصفهان-کاشان

52

14

 

ردیف

نام شرکت کننده

نوع اثر

نام اثر

استان/ شهر

امتیاز

رتبه

31

گروه زیست همدان

نرم افزار

زیست شناسی و آز 1

همدان

52

14

32

حمید رضا اویسی

نرم افزار

انیمیشن

مازندران

52

14

33

مجید کیمیاگری

فیلم و تصاویر

تصاویر میکروسکوپی از کلیه

اصفهان

52

14

34

زهره امین پور

نرم افزار

دستگاه عصبی

اصفهان- ناحیه 4

52

14

35

علیرضا لطفی

اسلاید

اسلایدهای جانوری

خراسان رضوی

52

14

36

مهدی علی آبادی

پاور پوینت

تشریح قلب گوسفند

خراسان جنوبی - درمیان

51

15

37

محمد تقی قربانی

پاور پوینت

سلول

خراسان شمالی

51

15

38

زهرا ضیاء

نرم افزار

فصل 5 کتاب سوم تجربی

بوشهر- دشتستان

51

15

39

محمد تقی قربانی

پاور پوینت

تقسیم سلولی

خراسان شمالی

51

15

40

مهرنوش مصلی نژاد

انیمیشن

مسیر عصبی و.....

فارس

51

15

41

گروه زیست زنجان

پاور پوینت

تولید و مثل و وراثت

زنجان

51

15

42

فقیه

وبلاگ

زیست شناسی در منابع اسلامی

اصفهان

51

15

43

مریم شاد محمد جانی

پاور پوینت

قلب

تهران- منطقه 7

51

15

44

فریبا هاشمی فشارکی

پاور پوینت

تولید مثل جنسی

اصفهان

51

15

45

فریبا هاشمی فشارکی

پاور پوینت

ویروس ایدز

اصفهان

51

15

46

منیژه عمادی

پاور پوینت

ساختار سلول

مازندران- میاندرود

51

15

47

اعظم سبزواریها

پاور پوینت

تقسیم سلول و مراحل آن

گیلان – ناحیه 1 رشت

51

15

48

سهیلا قربانی

پاور پوینت

چشم

اصفهان – منطقه 14

50

16

49

سارا علیزاده

پاور پوینت

تدریس نهاندانگان

مازندران- میاندرود

50

16

50

فریبا هاشمی فشارکی

پاور پوینت

دستگاه لنفی و بیماریهای آن

اصفهان

50

16

51

عبدالله رحیمی

پاور پوینت

ایمنی

خراسان -شیروان

50

16

52

بتول جلیلی

پاور پوینت

آناتومی چشم انسان

خراسان جنوبی -بیرجند

50

16

53

مهران پناهی

پاور پوینت

ژنتیک مولکولی

لرستان

50

16

54

فرهاد حیدری

پاور پوینت

ویتامینها

 

50

16

55

شعله فرحناک

پاور پوینت

سی دی آموزشی مغز

تهران- منطقه 7

50

16

56

علیرضاجمالی

پاور پوینت

ساختار DNA در بیولوژی مولکولی

اصفهان- منطقه جی

50

16

57

فریبا هاشمی فشارکی

پاور پوینت

فتوسنتز

اصفهان

49

17

58

فریبا هاشمی فشارکی

پاور پوینت

هماهنگی بین قلب و ششها

اصفهان

49

17

59

زهرا قدم زن

پاور پوینت

نرون

اصفهان- ناحیه 4

49

17

60

آزاده مصلح

پاور پوینت

فصل 10 سال سوم

بوشهر - برازجان

49

17

 

 

[ جمعه نهم شهریور ۱۳۸۶ ] [ 20:48 ] [ عباس قاسمی ]

ميلاد مسعود يگانه منجي عالم بشريت

مهدي موعود(عج)

بر همه شيعيان جهان مبارك باد

 

 

شايد اين جمعه بيايد شايد

 

 

الهم عجل لوليك الفرج

 

 

 

 

 

 

 

 

 

[ سه شنبه ششم شهریور ۱۳۸۶ ] [ 4:12 ] [ عباس قاسمی ]
<< مطالب جدیدتر HttpHttpHttp........HttpHttpHttpمطالب قدیمیHttpتر >>

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

دراین وبلاگ با عنایت حضرت حق سعی برآن است تا قطره ای از اقیانوس بیکران زیست شناسی ارائه شود .